top of page

Russkaja gieograficzeskaja azbuka: А как Abakan

Tak jak inne syberyjskie miasta leżące u podnóża Ałtaju, Abakan stanowi świetną bazę dla turystów. Jest też miejscem ważnym dlatego, że to stolica niewielkiego narodu chakaskiego.

Sobór Przemienienia Pańskiego oraz symbol Anioła Pokoju. Źródło: atlas19.ru

Republika Chakasja, której nazwa pochodzi od Chakasów (narodu pochodzenia tureckiego), leży na południu Syberii. Sam Abakan zlokalizowany jest u ujścia rzeki o tej samej nazwie, będącej dopływem potężnego Jeniseju. Początek miastu dała w XVIII wieku osada chakaska, która z biegiem czasu nabierała coraz większego znaczenia. W styczniu br. miasto ukończyło 85. urodziny, w kwietniu 1931 roku Abakan został mianowany administracyjnym centrum Chakasji. Obecnie mieszka tu ponad 170 tysięcy osób.

Swój rozwój, podobnie jak inne miasta syberyjskie, ośrodek zawdzięcza polityce industrializacji prowadzonej przez władze radzieckie. Do Abakanu w czasach stalinowskich byli zsyłani Rosjanie oraz przedstawiciele innych narodów; motyw ten pojawił się w objętym komunistyczną cenzurą wiersza Aleksandra Galicza "Obłaka pływut w Abakan" ("Obłoki płyną do Abakanu").

Współczesny Abakan jest istotnym centrum przemysłowym oraz uniwersyteckim. W grudniu 2015 roku otwarta została tu największa w Rosji elektrownia słoneczna.

Jeden z symboli miasta. Abakanu. Źródło: www.etosibir.ru

Goście miasta nie powinni narzekać na nudę. Interesującym miejscem może być dla nich np. park geometryczny, który oprócz wymyślnych ozdób szczyci się 14-metrową repliką wieży Eiffla autorstwa arсhitekta Wasilija Antropowa. Wieża ma kolor biały, latem ozdabiana jest kwiatami koloru francuskiej flagi. Do innych atrakcji parku należą m.in. figury stworzone z roślin, jak poniższa podobizna kotka, dla której wykorzystano łodygi dzikiego jęczmienia.

Kotek na miarę możliwości. Źródło: www.movingan.ru

Chakaska stolica jest znana również z innych pomników, m.in. Piotra i Fiewronii Muromskich, bohaterów staroruskiej legendy i symboli szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Pomnik ten, podobnie jak rzeźba Anioła Pokoju, stoi obok nowego soboru (czyli prawosławnej katedry) Przemienienia Pańskiego.

Pomnik Piotra i Fewronii Muromskich. Źródło: www.sayanring.ru

Swoją drogą, prawosławni stanowią w tym mieście większość; istnieje też wspólnota katolicka (dla której w 2013 r. powołana została parafia). Oprócz chrześcijan w mieście żyją też muzułmanie. Wielu Chakasów zachowało wiarę w szamanizm (przekazywaną z pokolenia na pokolenie mimo prześladowań carskich i komunistycznych). Jak w każdym rosyjskim mieście, spora jest również liczba osób niezwiązanych z żadną religią.

Chakasi w strojach ludowych. Źródło: wikipedia.

Abakan warto zwiedzić również ze względu na ciekawą kulturę narodu chakaskiego (wg ostatniego spisu w 2010 r., w Rosji żyje ich około 40 tysięcy) który do tej pory zachował swój język. Miasto może być świetną bazą wypadową dla osób, które chcą dokładniej poznać samą republikę, a także dla tych, którzy mają w planach wyprawę na Ałtaj.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

ZOBACZ TAKŻE

Wybrane wpisy
Najnowsze
Archiwum
Kurs rubla
100 PLN = 1468 RUB
wg kursu NBP
Na Facebooku
Warto zajrzeć
Skorzystaj z tagów
bottom of page