top of page

Russkaja gieograficzeskaja azbuka: В как Władywostok

Jedno słowo, a tyle skojarzeń. Miasto, o którym marzy wielu podróżników. Stacja końcowa Kolei Transsyberyjskiej. Okno na Pacyfik. Baza wypadowa dla podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Dworzec kolejowy we Władywostoku, styczeń 2012 r. Fotografia moja.

Przy znalezieniu dobrego połączenia rejs samolotem z Warszawy zajmuje około 13 godzin, wliczając czterogodzinne oczekiwanie na przesiadkę w Moskwie. Koszt jednego biletu w obie strony w tej chwili wynosi nieco ponad 2000 złotych.

Na podróż pociągiem z Moskwy, czyli przejazd Koleją Transsyberyjską, poświęcić należy tydzień, a dokładnie 144 godziny i 10 minut. Cena biletu wagonem drugiej klasy (czyli tzw. "płackartą", w wagonie bezprzedziałowym z własnym miejscem do leżenia) to 8000 rubli. Według aktualnego kursu jest to mniej więcej 400 złotych.

Odległość pomiędzy obydwoma miastami wynosi 9288 kilometrów, o czym informuje nas taki oto znak, postawiony na peronie dworca we Władywostoku.

Na dworcu kolejowym we Władywostoku. Fotografie moje.

Dzisiejszy Władywostok jest stolicą Kraju Nadmorskiego i bazą Floty Dalekowschodniej. Od momentu swojego powstania miasto pełni ważną rolę jako punkt handlowy i baza wojskowa. Pod panowaniem ostatnich carów Rosja prowadziła intensywną eksplorację Dalekiego Wschodu, przerwaną dopiero po przegranej wojnie z Japończykami. Nazwa miasta ("Panuj nad Wschodem") jest pamiątką po tamtych czasach. Do tej pory w wielu miejscach zachowała się zabudowa jeszcze z końca XIX wieku, a więc z czasów budowy Kolei Transsyberyjskiej. Tak jest na przykład na ulicy Oceanu Spokojnego.

Ulica Oceanu Spokojnego, lub, jak ktoś woli, Pacyficzna (Tichookieanskaja). Fot. moja

Jedna z głównych dróg miasta na przemian wznosi się i opada, przez co okna niektórych budynków znajdują się na niestandardowej wysokości. Właściwie cały Władywostok mieści się na wzgórzach (tzw. sopkach), co jest typowe dla tego regionu. Poniżej zdjęcie z pogranicza rosyjsko-chińskiego, tuż u stóp Mandżurii.

Być może są to już Chiny, nie pamiętam. Zdjęcie można nazwać "Na wzgórzach Mandżurii". Taki jest też tytuł walca, autorstwa Ilii Szatrowa, poświęconego towarzyszom broni poległym, w wojnie rosyjsko-japońskiej na początku XX wieku.

Panorama miasta szczególnie dobrze prezentuje się z punktu widokowego na Sopce Orlej, gdzie znajduje się pomnik Cyryla i Metodego. Bardzo dobrze widać stamtąd Złoty Most - największy miejscowy projekt zrealizowany w ostatnich latach, łączący dwie części miasta. Kontstrukcja ta wzniesiona została z okazji szczytu APEC, który odbył się tutaj w roku 2012.

W okresie radzieckim Władywostok ze względu na szczególną lokalizację był zamknięty dla cudzoziemców. Obecnie swoje położenie miasto stara się wykorzystać jako atut, aby przyciągnąć zagraniczne inwestycje: najbliższymi sąsiadami są w końcu Chiny, Korea Południowa i Japonia. Wygląda na to, że fakt ten biorą pod uwagę także władze federalne. Od ostatnich kilku w stolicy Kraju Nadmorskiego odbywają się rozmaite imprezy międzynarodowe, jak wspomniany już szczyt. Z kolei na wrzesień obecnego roku planowane jest tzw. Forum Wschodnie, którego zadaniem ma być promocja rosyjskiego Dalekiego Wschodu na świecie.

Złoty Most podczas budowy, styczeń 2012 r. Widok z Orlej Sopki. Fot. moja.

Przyciągnięciu inwestorów ma służyć również utworzona jesienią 2015 r. we Władywostoku i w najbliższych miastach Kraju Nadmorskiego (pobliskie Nachodka, Ussuryjsk i in.) strefa wolnocłowa, tzw. wolny port. Kolejnym celem projektu jest również przyciągnięcie turystów. Z powodów oczywistych wielu podróżników (zaryzykuję stwierdzenie, że takich osób na świecie jest tysiące) marzy o podróży do tego miasta. Dobrą wiadomością może być dla nich fakt, że od 1 lipca 2016 r. przewidziane są ułatwienia dla cudzoziemców, którzy wjeżdżają do Rosji przez terytorium wolnego portu. Osoby, które przekraczają granicę na lotnisku lub w porcie we Władywostoku, otrzymują ośmiodniową wizę, z którą mogą przemieszczać się po całym kraju i opuścić jego terytorium w dowolnym miejscu. Dla otrzymania wizy na granicy wystarczy jedynie zgłosić fakt przyjazdu trzy dni wcześniej i wnieść stosowną opłatę. Z miasta można wyprawić się chociażby w inne części rosyjskiego Dalekiego Wschodu: na Sachalin, Kamczatkę lub Czukotkę. Lub wykorzystać ten czas dla podróży po okolicach Władywostoku.

Warte zobaczenia jest już samo miasto. Niestety miałem okazję odwiedzić je zimą. Na wiosnę okolice Władywostoku zamieniają się w raj dla rowerzystów i kajakarzy. Szczególną popularnością cieszy się pod tym względem Wyspa Rosyjska (Ostrow Russkij), pełna kurortów wypoczynkowych. Na wyspie budowane jest również oceanarium, w którym przewidziano miejsce dla przedstawicieli 500 gatunków zwierząt żyjących w oceanach planety.

Na zakończenie jeszcze dwa słowa o przyrodzie. W Kraju Nadmorskim znajdą się miejsca, gdzie rzeczywiście można odpocząć od cywilizacji. Zaś w rezerwatach obecnie chronione są gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Do najbardziej znanych należą lampart amurski oraz będący w herbie Władywostoku i prowincji tygrys amurskich. Obecnie najbardziej znanym tygrysem Kraju Nadmorskiego jest zamieszkały w lokalnym zoo-safari kocur o imieniu Amur. Kilka miesięcy temu nieoczekiwanie dla wszystkich zawarł on przyjaźń z kozłem Timurem. Tygrys i kozioł stali się gwiazdami Internetu, i na ich temat pisały również polskie media. Wprawdzie oba zwierzęta już nie mieszkają w jednej zagrodzie, ale minizoo koło Władywostoku wciąż cieszy się popularnością.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

ZOBACZ TAKŻE

Wybrane wpisy
Najnowsze
Archiwum
Kurs rubla
100 PLN = 1468 RUB
wg kursu NBP
Na Facebooku
Warto zajrzeć
Skorzystaj z tagów
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page