top of page

2016, czyli Rok Kina w Rosji

Rok Kina Rosyjskiego to świetny moment, by zapoznać się z kinematografią Rosji. Z wielu zjawisk wyławiam te najciekawsze i zamieszczam tutaj. Można czytać (no i na pewno warto oglądać).

Nie da się ukryć, że określenie "kino rosyjskie" jest troszkę niejasne. Nie bardzo przecież wiadomo, co możemy pod tym terminem rozumieć. Czy jedynie kino wyprodukowane już w Federacji Rosyjskiej? Jeśli mówimy o kinie rosyjskim i pomijamy filmy takie jak "Lecą żurawie", "Moskwa nie wierzy łzom", "Szczęśliwego Nowego Roku" to znaczy, że nie powiedzieliśmy właściwie niczego.

Aczkolwiek w takim wypadku kino radzieckie okazuje się całkiem szerokim zbiorem, do którego wrzucimy również kinematografię pozostałych republik. Bo kino ZSRR to również filmy kręcone w innym języku niż rosyjski i tacy twórcy jak Ołeksander Dowżenko (Ukraina), Sarkis Paradżanow (Armenia), Tengiz Abuładze (Gruzja). A im "dalej w las", tym ciemniej: w końcu pierwsze rosyjskie filmy powstały jeszcze za cara Mikołaja II. I choć autorem pierwszych filmów wyprodukowanych w Imperium Rosyjskim był Rosjanin Aleksandr Miszon, to powstały one w Baku i od nich zaczyna się również kinematografia azerska. Warto też pamiętać, że autorami zasłużonymi dla rosyjskiego kina byli Polacy: Kazimierz Prószyński i Władysław Starewicz, a przecież nie sposób nie mowić o pierwszych polskich filmach, pomijając te oba nazwiska...

Podobne wątpliwości miał Maksim Siemionow, jeden z autorów na niezależnym portalu kulturalnym colta.ru. Zdaje się, że nawet obecnie kinematografia Rosji, w której zamieszkują dziesiątki narodów, nie może zostać ograniczona wyłącznie do narodu rosyjskiego. Czym jest więc kino rosyjskie? Spróbujemy przez kolejne kwartały odpowiedzieć na sobie na to pytanie. Mam nadzieję, że z dużą częstotliwością będziemy mogli rozmawiać o kolejnych filmach (zarówno o "klasycznym repertuarze" jak i o nowych produkcjach), przybliżać sywetki autorów oraz relacjonować wydarzenia z kolejnych festiwali filmowych w Rosji (na cały rok przewidziane jest ich łącznie 3000). Zapraszam!

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

ZOBACZ TAKŻE

Wybrane wpisy
Najnowsze
Archiwum
Kurs rubla
100 PLN = 1468 RUB
wg kursu NBP
Na Facebooku
Warto zajrzeć
Skorzystaj z tagów
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page