top of page

Ruble tudzież kopiejki

Jak wyglądają ruble i jakie mają nominały? No i skąd się wzięło to słowo? Co to są dieriewiannyj, połtinnik i sztuka? Kilka słów o rosyjskiej walucie, zarówno o banknotach, jak i o monetach.

Nazwa rosyjskiego pieniądza pochodzi prawdopodobnie od czasownika rubit', a więc "siekać" czy pokrewne "rąbać". W średniowieczu kupcy na Rusi rozliczali się za pomocą grzywien srebra, a ich "odrąbane" kawałki, czyli właśnie "ruble", były jednostką płatniczą.

Nowoczesny rubel rosyjski, który dzieli się na 100 kopiejek, wprowadził w XVIII wieku Piotr Wielki. Rubel był walutą Imperium Rosyjskiego i ZSRR, a po 1991 roku stał się walutą Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi (rubel białoruski). Swój własny rubel wprowadziła też separatystyczna prowincja Mołdawii, czyli Naddniestrze (rubel naddniestrzański). Od roku 2013 symbol rubla rosyjskiego wygląda tak: ₽.

Używane obecnie ruble pojawiły się po denominacji w 1997 roku. Na banknotach i monetach rublowych figuruje godło Banku Rosji, czyli dwugłowy orzeł bez korony (symbol używany między obaleniem caratu a puczem bolszewików).

Jakiej wielkości są banknoty rublowe? Najłatwiej to sprawdzić, porównując je z polskimi pieniędzmi.

Obecnie najniższa nominałem jest właśnie 10-rublówka. Poniżej zamieściłem zdjęcia wszystkich banknotów używanych obecnie w Rosji. Warto wiedzieć, że od 2017 roku emitowane będą też bilety o nominale 200 i 2000 rubli. Nie są jeszcze znane miasta, które będą tam przedstawione, zwycięzcy mają zostać wyłonieni drogą ogólnokrajowego głosowania (więcej informacji tutaj). Nie brakuje głosów, że faworytami są Władywostok i Sewastopol (znajdujący się na Krymie...).


Dlaczego zdjęcie banknotu 10-rublowego ma inne tło? To proste. Ten bilet przechowuję od kilku lat, stopniowo wychodzi on z obiegu (Bank Rosji przestał go drukować w 2012 r.). Podobny los spotkał wcześniej banknot 5-rublowy, o którym można przeczytać w artykule o Nowogrodzie Wielkim.

5 i 10 rubli występują obecnie w formie monet. W obiegu funkcjonują też monety o nominale 1 i 2 ruble. Niestety zaginęła mi moneta 5-rublowa, dlatego zamiast nich wykorzystałem 5-złotówkę :-) Z kolei 5-rublówkę można zobaczyć tutaj.

Na rewersie monet rublowych przedstawiony jest orzeł Banku Rosji, aczkolwiek od 2016 roku emitowane są już monety z oficjalnym godłem rosyjskim.

Na zdjęciach są też kopiejki, czyli rosyjskie odpowiedniki groszy.

W obiegu funkcjonują monety o nominale 10 i 50 kopiejek. Na ich rewersie przedstawiony jest święty Jerzy walczący ze smokiem (który również stanowi element godła Rosji).

Warto pamiętać, że w przypadku kopiejek bardzo często nie jest wydawana reszta. Przykładowo do zapłaty mamy 192 ruble 56 kopiejek. Jeśli zapłacimy banknotem 500-rublowym, otrzymamy 480 rubli, bez reszty. Tych 4 kopiejek po prostu nie ma.

Zapewne Czytelnikom nasuwają się jeszcze dwa pytania: jaka jest wartość rubla i co można za te pieniądze kupić.

Aktualny kurs rubla w stosunku do złotego można znaleźć na stronie głównej blogu. Jako podstawę wybieram dane podane na stronie Narodowego Banku Polskiego, stąd kurs w bankach i kantorach może się nieznacznie różnić.

O cenach w Rosji można przeczytać w artykule "W Rieutowie na zakupach". Obecnie pracuję nad tekstem o cenach na Syberii.

Na zakończenie mały słowniczek potocznych określeń waluty:

rubel - dieriewiannyj

10 rubli - czerwoniec, czirik

50 rubli - połtinnik

100 rubli - sotka

500 rubli - piatichatka, fiolet

1000 rubli - sztuka, kosar'

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

ZOBACZ TAKŻE

Wybrane wpisy
Najnowsze
Archiwum
Kurs rubla
100 PLN = 1468 RUB
wg kursu NBP
Na Facebooku
Warto zajrzeć
Skorzystaj z tagów
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page